Silikon kauçuk hamuru fiyatları

silikon-kauçuk-fiyatları

silikon-kauçuk-fiyatlarıSilikon Kauçuk Hamuru Fiyatları Nasıl Olacak?

Dünya kauçuk pazarında yaşanan arz düşüklüğünün nedeni olarak, en büyük alıcı Çin’in tüketim büyümesindeki düşüklüğü gösteren uzmanlar, kauçuk fiyatlarında bir süre daha artış beklemediklerini belirtiyorlar. Doğal kauçuğun yanı sıra silikon kauçuk hamurunda da yine aynı nedenlerden dolayı arz artışı beklenenin altında kalınca, beklentiler başka bahara kaldı.

Ancak burada hemen belirtmek gerekir ki, silikon kauçuk hamuru fiyatları, belli bir ortalamada devam edecek gibi görünüyor. Bunun nedeni de ileri teknoloji içeren silikon kauçuk hamuru üretiminde, pazarlama sistemi gereği, sipariş alındıktan hemen sonra üretime geçildiği için, dünya pazarlarında stok fazlası oluşmayacak gibi görünmesi. Başka bir ifade ile, kim ne kadar sipariş alırsa, o kadar üretecek.

Kauçuk Hamuru Fiyatları Kurdaki Dalgalanmalar

Döviz kurlarındaki dalgalanmalardan bire bir etkilenen hammadde fiyatları ise, ara mamul olan silikon kauçuk hamuru fiyat yelpazesinin her şeye rağmen yukarılarda oluşmasına neden oluyor.

Kauçuk üretiminde kullanılan petrol ve türevlerinin de dövize bağlı olarak yükselmesi sonucunda, zaten düşük olan kauçuk talebi, yükselen döviz kurlarından etkilenmemek için bir anda kendisini beklemeye alınca, Silikon kauçuk hamuru fiyatları ile ilgili olarak, bir süre daha sabit seviyede kalacağı yönündeki öngörüler artıyor.

Sonuç olarak, Çin’in beklenenden düşük hızda büyümesi ile önemli ölçüde gerileyen sektörde önemli oyunculardan biri olan Goodyear, maliyetleri düşürerek tekrar kaybedilen kanı geri kazandırmaya çalışıyor. Tayland, Endonezya ve Malezya ise bu konuda tam tersi ir adım atarak; Ağaç kesimine yasak getirdi. Gelişmeler ışığında sektörün yeni bir bekleme devresine girdiğini söylemek abartı olmaz.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir