EPDM Hamuru Özellikleri EPDM Hamuru Kullanım Alanları

epdm kauçuk hamuru

EPDM Hamuru Kullanım Alanları

Yüksek bir dayanıma sahip olan Epdm hamuru birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Özellikle yüksek sızdırmazlık sağlaması ile yüksek derecelerde ve silikonlu sıvılarda da sızdırmazlık sağlaması ile otomotiv, makine ve zeminlerin kaplanması gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yapısı ve başka bazı çeşitler ile karıştırılabilmesi de Epdm hamuru kullanım alanları konusunda oldukça geniş alana sahip olmasına olanak vermektedir. Yapısı oldukça önemli özelliklerde olması ve avantajlar sağlaması ile oldukça farklı alanlarda kullanımı mümkün olmaktadır. Epdm hamuru dielektrik konusunda yüksek özellikler sağladığı için içerisinden yüksek akım geçen kabloların yalıtım özelliğini sağlaması için kaplama olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında yüksek ozon ve atmosfer dayanımı bu amaçla kullanımını da mümkün hale getirmektedir.

Özellikleri içerisinde kalıcı bir şekilde deformasyona karşı yüksek direnç sağlaması özelliği ile otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır özellikle lastik yapımında bu madde kullanılmaktadır. Bunun yanında v kayışı ve araç içerisinde yalıtım sağlanması ve vurma ile oluşacak darbelerin emilmesi içinde bu madde kullanılmaktadır. Epdm hamuru kullanım alanları oldukça geniştir ve özellikleri nedeni ile birçok farklı sektörde birçok farklı amaç ile kullanılabilmektedir. Epdm hamuru sağladığı elastikiyet ve düşük sıcaklık ile yüksek sıcaklıklara karşı dirençleri nedeni ile de birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörler arasınca ambalaj sektörü de bulunmaktadır. Elastik ve dayanıklı bir yapısı olması nedeni ile ambalaj sektöründe de kullanımı mümkün olmaktadır.

Ayrıca birçok farklı çeşit ile karışabilme özelliği ve kükürt sistemleri ile de karışabilme özelliği yapısının çok daha farklılaşmasını sağlayabilmektedir. Bu sebeple de standart üretimdeki özelliklerinin bazılarının çok daha artması mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de Epdm hamuru kullanım alanları yapılarındaki değişikliklere göre de değişmektedir. Genel olarak otomotiv, kablo, hotum, yapı ve inşaat sektöründe yoğun şekilde kullanılmadır. Ayrıca yer döşemesi olarak tatami gibi birçok alanda da kullanılmaktadır. Bunun yanında denizcilik alanında ve gemilerde de kullanımı oldukça yaygındır. Birçok farklı sektörde ve alanda kullanılabilen ve dayanıklı yapısı ile karışımlar sayesinde oynanabilen Epdm hamuru farklı sektörler tarafından oldukça ilgi görmekte ve kullanılmaktadır.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir