Hazır kauçuk hamuru

hazır-kauçuk-hamuru

hazır-kauçuk-hamuruÜretimde Çeşit Önemliyse Hazır Kauçuk Hamuru Kullanabilirsiniz

Kauçuk özel makinelerde işlenerek, adeta kumaş gibi metrelerce uzunluklarda üretilebilir. Üretimde ara mamul olarak hazır bekletilen ve ihtiyaçlar doğrultusunda rulolar veya toplar halinde kullanılan kauçuk maddeye, hazır kauçuk hamuru denilmektedir. Bu hamurun içindeki bilecenler değiştikçe ve sentetik ile doğal kauçuk ayrımı daha net ortaya konuldukça elde edilen ürünler de çeşitlilik gösterir. Sektörde sıklıkla kullanılan kısaltmalarla hangi kauçuk ve içindeki malzemelerin neler olduğu konusunda bilgi sahibi oluruz.

Kullanım Amacı

Hazır kauçuk hamuru, kullanım amacına uygun olarak özel formüllerle, farklı malzemelerin belli oranlarda karışımından oluşmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi, sızdırmazlık elemanlarının üretiminde kullanılan NBR (Nitril) içeriği ile yırtılma, kopma gibi olumsuzluklara karşı dirençli CR (Neopren) içeriğinin birbiri ile benzerlik göstermesi doğal olarak beklenmez.

Hazır hamur üreticileri, bu gün gelinen noktada, müşterinin istekleri doğrultusunda, yapılacak üretim ile doğru orantılı olarak hamur üretmektedirler. Üretilen hamurlar, hem stok maliyetlerinin de dikkate alınması, hem de taşınabilir olması açısından belli metrelerde kesilerek kat kat üretilmektedir.

Geçmişte sıklıkla gördüğümüz lastik çizmelerin siyah rengi artık gerilerde kaldı. Kauçuk üreticileri müşterilerin istekleri doğrultusunda, doğada bulunan tüm renklerde kauçuk üretebilmektedir. Bunun bir yansıması olarak giyim ve aksesuarda kullanılan lateks ve kauçuk ürünlerde canlı, günün modası renklere ulaşabilmek mümkün. İnternet sitemiz aracılığı ile ya da diğer ulaşım yöntemleriyle bize ulaşan tüm üreticilere daima kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Kauçuk Hammaddesi

kauçuk hammaddesi

kauçuk hammaddesiKauçuk Üretiminde Doğal Ve Sentetik Ayrımı
Kauçuk, bazı tropikal bitkilerin özsuyundan elde edilebildiği gibi, petrol ve doğalgazdan da elde edilebilen esnek bir madde olarak tanımlanabilir. Bu esnek maddeyi, doğal yollardan, yani bitkilerin öz sularını kauçuk hammaddesi olarak toplayarak elde edilen kauçuğa, doğal kauçuk denir. İleri teknoloji gerektiren yöntemlerle, petrol ve doğalgazı işleyerek elde edilen kauçuk ise sentetik kauçuk olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla kauçuk hammaddesi olarak tek bir üründen ya da bitkiden süz etmek mümkün değildir. Doğal kauçuk üretilmek için toplanılan tropikal bitkilerin öz sularına genel olarak lateks denilmektedir. Lateks kauçuğa dönüşmeden pamuk ve lifler katılarak lateks çoraplar üretilmektedir. Ancak ister doğal olsun, ister sentetik, elde edilen kauçuğun halk arasındaki adı tektir; lastik…

Kauçuk Geniş Bir Kullanım Alanına Sahiptir

Doğal kauçuk içinde barındırdığı protein ve poliisopren ile dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ham kauçuk da yarı mamul olarak üretimde kullanılmaktadır. Kauçuk hammaddesi olarak bilinen Lateks, kemer, korse, çorap gibi eşyaların yapımında kullanılır. Kauçuğun en büyük özelliklerinden birisi, titreşimleri dahi bloke edecek kadar sert yapısına rağmen, inceltildiğinde ye bazı etken unsurlarla karıştırıldığında çizme, hortum gibi malzemeler yapılmasına son derece müsait hale gelir.

Kauçuğun geçirimsiz bir yapıya sahip olması onu sadece oto lastiği yapımında kullanılmakla sınırlı bırakmaz. Kauçuğun suya dayanıklı olması dalgıç giysilerinde kullanımına olanak sağlar. Ayrıca iyi bir yalıtkan olan kauçuk, genellikle elektrik tellerinin yalıtımında da kullanılır.

Bu kadar sert bir malzeme ile başka ne yapılabilir diye soracak olursanız, belki size oldukça garip gelecektir ama, kauçuğun aşırı köpüklenerek o şekilde dona bilme özelliği sayesinde sünger üretiminde de karşımıza kauçuk çıkmaktadır.