Hazır kauçuk hamuru

hazır-kauçuk-hamuru

hazır-kauçuk-hamuruÜretimde Çeşit Önemliyse Hazır Kauçuk Hamuru Kullanabilirsiniz

Kauçuk özel makinelerde işlenerek, adeta kumaş gibi metrelerce uzunluklarda üretilebilir. Üretimde ara mamul olarak hazır bekletilen ve ihtiyaçlar doğrultusunda rulolar veya toplar halinde kullanılan kauçuk maddeye, hazır kauçuk hamuru denilmektedir. Bu hamurun içindeki bilecenler değiştikçe ve sentetik ile doğal kauçuk ayrımı daha net ortaya konuldukça elde edilen ürünler de çeşitlilik gösterir. Sektörde sıklıkla kullanılan kısaltmalarla hangi kauçuk ve içindeki malzemelerin neler olduğu konusunda bilgi sahibi oluruz.

Kullanım Amacı

Hazır kauçuk hamuru, kullanım amacına uygun olarak özel formüllerle, farklı malzemelerin belli oranlarda karışımından oluşmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi, sızdırmazlık elemanlarının üretiminde kullanılan NBR (Nitril) içeriği ile yırtılma, kopma gibi olumsuzluklara karşı dirençli CR (Neopren) içeriğinin birbiri ile benzerlik göstermesi doğal olarak beklenmez.

Hazır hamur üreticileri, bu gün gelinen noktada, müşterinin istekleri doğrultusunda, yapılacak üretim ile doğru orantılı olarak hamur üretmektedirler. Üretilen hamurlar, hem stok maliyetlerinin de dikkate alınması, hem de taşınabilir olması açısından belli metrelerde kesilerek kat kat üretilmektedir.

Geçmişte sıklıkla gördüğümüz lastik çizmelerin siyah rengi artık gerilerde kaldı. Kauçuk üreticileri müşterilerin istekleri doğrultusunda, doğada bulunan tüm renklerde kauçuk üretebilmektedir. Bunun bir yansıması olarak giyim ve aksesuarda kullanılan lateks ve kauçuk ürünlerde canlı, günün modası renklere ulaşabilmek mümkün. İnternet sitemiz aracılığı ile ya da diğer ulaşım yöntemleriyle bize ulaşan tüm üreticilere daima kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Kauçuk Fiyatları

kauçuk fiyatları (22)
[av_textblock size=” font_color=” color=”] kauçuk fiyatları (31)Büyük Alıcılar Fiyat Dengesini Belirliyor

Hammadde halinden ara mamul haline, hamur halinden üretim için olanına kadar pek çok aşamada kullanılan kauçuk ve türevlerinde, istikrarlı bir fiyat politikasının oluşması, dünya ekonomik verilerinin gidişatı ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun en önemli nedeni dövizdeki dalgalanmadır. Burada yeri gelmişken bir parantez açmamız lazım ki o da; doğal kauçuk fiyatları yüksek verilerde seyretmesi hem elde ediliş yöntemlerinin doğal olması ve egzotik bitki türlerinin özünü oluşturan Lateks maddesinin her zaman aynı kalitede olmamasıdır. Sentetik kauçuk fabrikasyon bir üretim şekli olduğu için doğal olarak da homojen bir yapıya sahip değildir. Bunun sonucunda, sentetik kauçuk pazarında yaşanan dalgalanmalar, yine dövize bağlı olmakla beraber, ürün gamında hassas değişiklikler yaşanmaz.

kauçuk fiyatları (22)Güncel kauçuk fiyatları ve ham kauçuk fiyatları

Günümüzde dünyada arzı talebin altında olan tüm ürünlerin fiyatları yükselmekte, arz talep dengesinin tersi bir hareketle değişmesi sonucunda fiyatlar düşmektedir. Bu dalgalanma hareketi, Kauçuk ve kauçuk ürünlerinde de yaşanmaktadır. Dünyada kauçuk pazarını takip eden uzmanlar, tıpkı döviz ya da altın gibi, kauçuğun da borsası olduğundan söz ederler.

Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler ışığında, kauçuk talebinde yaşanan azalma ile arz artışı beklenmeyince, kauçuk fiyatları da düşük seyrediyor. Kauçuk üretiminde dünya lideri olan ve dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda bulunan Çin’in tüketim büyümesinin beklenenden az olması sebebiyle araç lastiği, medikal eldiven, gibi ürün çeşitlerinde kullanılan hammadde fiyatları baskılanınca kauçuk talebi de düşük oldu.

[/av_textblock] [av_gallery ids=’149,150,151,152,153,154′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’square’ columns=’6′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’]

Silikon kauçuk hamuru fiyatları

silikon-kauçuk-fiyatları

silikon-kauçuk-fiyatlarıSilikon Kauçuk Hamuru Fiyatları Nasıl Olacak?

Dünya kauçuk pazarında yaşanan arz düşüklüğünün nedeni olarak, en büyük alıcı Çin’in tüketim büyümesindeki düşüklüğü gösteren uzmanlar, kauçuk fiyatlarında bir süre daha artış beklemediklerini belirtiyorlar. Doğal kauçuğun yanı sıra silikon kauçuk hamurunda da yine aynı nedenlerden dolayı arz artışı beklenenin altında kalınca, beklentiler başka bahara kaldı.

Ancak burada hemen belirtmek gerekir ki, silikon kauçuk hamuru fiyatları, belli bir ortalamada devam edecek gibi görünüyor. Bunun nedeni de ileri teknoloji içeren silikon kauçuk hamuru üretiminde, pazarlama sistemi gereği, sipariş alındıktan hemen sonra üretime geçildiği için, dünya pazarlarında stok fazlası oluşmayacak gibi görünmesi. Başka bir ifade ile, kim ne kadar sipariş alırsa, o kadar üretecek.

Kauçuk Hamuru Fiyatları Kurdaki Dalgalanmalar

Döviz kurlarındaki dalgalanmalardan bire bir etkilenen hammadde fiyatları ise, ara mamul olan silikon kauçuk hamuru fiyat yelpazesinin her şeye rağmen yukarılarda oluşmasına neden oluyor.

Kauçuk üretiminde kullanılan petrol ve türevlerinin de dövize bağlı olarak yükselmesi sonucunda, zaten düşük olan kauçuk talebi, yükselen döviz kurlarından etkilenmemek için bir anda kendisini beklemeye alınca, Silikon kauçuk hamuru fiyatları ile ilgili olarak, bir süre daha sabit seviyede kalacağı yönündeki öngörüler artıyor.

Sonuç olarak, Çin’in beklenenden düşük hızda büyümesi ile önemli ölçüde gerileyen sektörde önemli oyunculardan biri olan Goodyear, maliyetleri düşürerek tekrar kaybedilen kanı geri kazandırmaya çalışıyor. Tayland, Endonezya ve Malezya ise bu konuda tam tersi ir adım atarak; Ağaç kesimine yasak getirdi. Gelişmeler ışığında sektörün yeni bir bekleme devresine girdiğini söylemek abartı olmaz.