Hazır kauçuk hamuru

hazır-kauçuk-hamuru

hazır-kauçuk-hamuruÜretimde Çeşit Önemliyse Hazır Kauçuk Hamuru Kullanabilirsiniz

Kauçuk özel makinelerde işlenerek, adeta kumaş gibi metrelerce uzunluklarda üretilebilir. Üretimde ara mamul olarak hazır bekletilen ve ihtiyaçlar doğrultusunda rulolar veya toplar halinde kullanılan kauçuk maddeye, hazır kauçuk hamuru denilmektedir. Bu hamurun içindeki bilecenler değiştikçe ve sentetik ile doğal kauçuk ayrımı daha net ortaya konuldukça elde edilen ürünler de çeşitlilik gösterir. Sektörde sıklıkla kullanılan kısaltmalarla hangi kauçuk ve içindeki malzemelerin neler olduğu konusunda bilgi sahibi oluruz.

Kullanım Amacı

Hazır kauçuk hamuru, kullanım amacına uygun olarak özel formüllerle, farklı malzemelerin belli oranlarda karışımından oluşmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi, sızdırmazlık elemanlarının üretiminde kullanılan NBR (Nitril) içeriği ile yırtılma, kopma gibi olumsuzluklara karşı dirençli CR (Neopren) içeriğinin birbiri ile benzerlik göstermesi doğal olarak beklenmez.

Hazır hamur üreticileri, bu gün gelinen noktada, müşterinin istekleri doğrultusunda, yapılacak üretim ile doğru orantılı olarak hamur üretmektedirler. Üretilen hamurlar, hem stok maliyetlerinin de dikkate alınması, hem de taşınabilir olması açısından belli metrelerde kesilerek kat kat üretilmektedir.

Geçmişte sıklıkla gördüğümüz lastik çizmelerin siyah rengi artık gerilerde kaldı. Kauçuk üreticileri müşterilerin istekleri doğrultusunda, doğada bulunan tüm renklerde kauçuk üretebilmektedir. Bunun bir yansıması olarak giyim ve aksesuarda kullanılan lateks ve kauçuk ürünlerde canlı, günün modası renklere ulaşabilmek mümkün. İnternet sitemiz aracılığı ile ya da diğer ulaşım yöntemleriyle bize ulaşan tüm üreticilere daima kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Tabii Hamur Kullanım Alanları Tabii Hamur Özellikleri

tabii hamuru nr kauçuk hamur

Tabii Hamur Kullanım Alanları

Doğal yapısı ile tabii hamur birçok önemli özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Doğal bir şekilde üretilen ve sentetik olmayan tabi kauçuk oldukça önemli özelliklere sahiptir. Genel olarak yüksek dayanım özelliği ve elastik yapısı ile birçok farklı alanda kullanımını mümkün hale getirmektedir. Bu sebeple tabii hamur kullanım alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Tabi hamurun yapısı itibari ile birçok farklı alanda kullanımı ve sentetik kauçuklar ile karıştırılarak özelliklerinin değiştirilmesi ile de farklı alanlarda kullanımı oldukça çoktur. Genel olarak dayanımının yüksek olması ve soğuk alanlarda yüksek performans gösterebilmesi ile özellikle otomotiv ve makine sektöründe kullanımını daha yaygın hale getirmektedir. Buna rağmen birçok farklı amaç ile farklı alanlarda kullanımı da yaygın olmaktadır.

Yapısındaki yumuşaklık üretiminde yapılan işlemler ile ayarlanabilmektedir. Oldukça yumuşak bir yapıdan sert bir yapıya kadar geniş bir alandaki özelliklere sahip olabilmektedir. Bu sayede de birçok farklı amaç ile kullanımı mümkün hale gelebilmektedir. Bu sebeple de tabii hamur kullanım alanları çok daha genişlemektedir. Özellikle gerilme dayanımı konusunda oldukça önemli bir performansı olan doğal kauçuk katkı maddelerinin de eklenmesi ile bu performansını daha da arttırmaktadır. Bunun yanında doğal bir şekilde tüm özellikleri dengeli olan tabii kauçuk makinelerde titreşimin engellenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bu kullanımda oldukça yaygın olarak makineler ve otomotiv sektöründe yaygındır.

Bunun yanında yapısının diğer sentetik kauçuk maddelerin eklenmesi ile değiştirilebildiği için farklı alanlarda da kullanımı mümkün olabilmektedir. Tabii kauçuk hamurlar yağ sızdırmazlığı konusunda çokta fazla performanslı olmamalarına rağmen hidrolik yağlarında sızdırmazlık konusunda iyi performans sağlamaktadırlar. Bu sebeple tabii hamur kullanım alanları olarak fren sistemlerinin hidrolik yapılarında kullanılabilmektedir. Bu konuda genel olarak otomotiv sektöründe tercih edilse de bazı uçakların fren sistemlerinde de tabii kauçuk kullanılmaktadır. Ayrıca bazı makinelerin hidrolik sistemlerinde de tabii kauçuk kullanımı yaygındır. Özellikleri nedeni ile dayanıklılık ve elastikiyet gerektiren alanlarda çok daha fazla kullanımı mümkün olsa da düşük sıcaklıklarda kullanımı ve yüksek performansı nedeni ile farklı alanlarda da tercih edilmektedir.

Nitril Hamuru Özellikleri ve NBR Hamuru Kullanım Alanları

nitril hamuru nbr kauçuk hamuru

NBR Hamuru ve Kullanım Alanları

Sağladığı yüksek izolasyon özelliği nedeni ile sızdırmazlık konusunda çok tercih edilen bir kauçuk türü olmaktadır. Isıya dayanıklı oluşu yanında sıvı ve yağa dirençli olması da sızdırmazlık konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Genel olarak içeriğine çok fazla sentetik kauçukların eklenebilmesi ve bu sayede özelliklerinin değişmesi ile NBR hamuru ve kullanım alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. İçeriğine eklenebilecek farklı maddeler ile direnci çok daha fazla arttırılabilecek olsa da doğal yapısı ile de yüksek dirence ve dayanıma sahiptir. Bu durumda sızdırmazlık konusunda çok daha fazla direnç gerektiren alanlarda da kullanımını mümkün hale getirmektedir. Bu özellikleri ile de birçok farklı alanda kullanımı mümkün olmaktadır.

Yüksek dayanıklılık için farklı maddeler ile karıştırılması sonucunda doğal yapısından çok daha fazla dirençli hale getirilebilmektedir. Bu durumda kullanım alanları oldukça farklı bir boyuta gelmektedir. Bunun yanında uygun maliyeti ile de birçok kauçuk türüne oranla daha fazla tercih edilmelerini doğurmaktadır. NBR hamuru ve kullanım alanları oldukça geniş olmakla birlikte kopmaya karşı direncinin yüksek olması da büyük bir avantaj sağlamasını mümkün hale getirmektedir. Bunun sertliğini de üretim aşamasında belirlemek mümkün olabilmektedir. Bu sayede de farklı alanlardaki kullanımlar mümkün olmaktadır. Ayrıca yağlara karşı direncinin yüksek olması ve diğer özelliklerinin uygunluğu ile de en çok sızdırmazlık konusunda kullanılmaktadır.

Yapısındaki izolasyon özellikleri yanında dayanımının yüksek olması ve 100 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor olması da sızdırmazlık konusunda kullanımın artmasını sağlamaktadır. Ancak birçok farklı özelliğinin de olması ve diğer sentetik maddeler ile karıştırılarak çok daha dayanıklı ve dirençli olması da oldukça farklı amaçlar için kullanımını mümkün hale getirmektedir. NBR hamuru ve kullanım alanları oldukça geniş olsa da genel olarak mekanik araçların darbeli kısımlarında ve sızdırmazlık gereken kısımlarında olmaktadır. Keçe olarak ve kranklar ile valflerde sızdırmazlık elemanı olarak kullanımı çok yaygındır. Bunun yanında hidrolik ve pnömatik sistemlerde hortum olarak, bant olarak ve kaplama olarak kullanımları oldukça yaygındır. Ayrıca işçi botları olarak ve bot tabanı olarak da kullanılmaktadır.

EPDM Hamuru Özellikleri EPDM Hamuru Kullanım Alanları

epdm kauçuk hamuru

EPDM Hamuru Kullanım Alanları

Yüksek bir dayanıma sahip olan Epdm hamuru birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Özellikle yüksek sızdırmazlık sağlaması ile yüksek derecelerde ve silikonlu sıvılarda da sızdırmazlık sağlaması ile otomotiv, makine ve zeminlerin kaplanması gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yapısı ve başka bazı çeşitler ile karıştırılabilmesi de Epdm hamuru kullanım alanları konusunda oldukça geniş alana sahip olmasına olanak vermektedir. Yapısı oldukça önemli özelliklerde olması ve avantajlar sağlaması ile oldukça farklı alanlarda kullanımı mümkün olmaktadır. Epdm hamuru dielektrik konusunda yüksek özellikler sağladığı için içerisinden yüksek akım geçen kabloların yalıtım özelliğini sağlaması için kaplama olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında yüksek ozon ve atmosfer dayanımı bu amaçla kullanımını da mümkün hale getirmektedir.

Özellikleri içerisinde kalıcı bir şekilde deformasyona karşı yüksek direnç sağlaması özelliği ile otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır özellikle lastik yapımında bu madde kullanılmaktadır. Bunun yanında v kayışı ve araç içerisinde yalıtım sağlanması ve vurma ile oluşacak darbelerin emilmesi içinde bu madde kullanılmaktadır. Epdm hamuru kullanım alanları oldukça geniştir ve özellikleri nedeni ile birçok farklı sektörde birçok farklı amaç ile kullanılabilmektedir. Epdm hamuru sağladığı elastikiyet ve düşük sıcaklık ile yüksek sıcaklıklara karşı dirençleri nedeni ile de birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörler arasınca ambalaj sektörü de bulunmaktadır. Elastik ve dayanıklı bir yapısı olması nedeni ile ambalaj sektöründe de kullanımı mümkün olmaktadır.

Ayrıca birçok farklı çeşit ile karışabilme özelliği ve kükürt sistemleri ile de karışabilme özelliği yapısının çok daha farklılaşmasını sağlayabilmektedir. Bu sebeple de standart üretimdeki özelliklerinin bazılarının çok daha artması mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de Epdm hamuru kullanım alanları yapılarındaki değişikliklere göre de değişmektedir. Genel olarak otomotiv, kablo, hotum, yapı ve inşaat sektöründe yoğun şekilde kullanılmadır. Ayrıca yer döşemesi olarak tatami gibi birçok alanda da kullanılmaktadır. Bunun yanında denizcilik alanında ve gemilerde de kullanımı oldukça yaygındır. Birçok farklı sektörde ve alanda kullanılabilen ve dayanıklı yapısı ile karışımlar sayesinde oynanabilen Epdm hamuru farklı sektörler tarafından oldukça ilgi görmekte ve kullanılmaktadır.