Nitril Hamuru Özellikleri ve NBR Hamuru Kullanım Alanları

nitril hamuru nbr kauçuk hamuru

NBR Hamuru ve Kullanım Alanları

Sağladığı yüksek izolasyon özelliği nedeni ile sızdırmazlık konusunda çok tercih edilen bir kauçuk türü olmaktadır. Isıya dayanıklı oluşu yanında sıvı ve yağa dirençli olması da sızdırmazlık konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Genel olarak içeriğine çok fazla sentetik kauçukların eklenebilmesi ve bu sayede özelliklerinin değişmesi ile NBR hamuru ve kullanım alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. İçeriğine eklenebilecek farklı maddeler ile direnci çok daha fazla arttırılabilecek olsa da doğal yapısı ile de yüksek dirence ve dayanıma sahiptir. Bu durumda sızdırmazlık konusunda çok daha fazla direnç gerektiren alanlarda da kullanımını mümkün hale getirmektedir. Bu özellikleri ile de birçok farklı alanda kullanımı mümkün olmaktadır.

Yüksek dayanıklılık için farklı maddeler ile karıştırılması sonucunda doğal yapısından çok daha fazla dirençli hale getirilebilmektedir. Bu durumda kullanım alanları oldukça farklı bir boyuta gelmektedir. Bunun yanında uygun maliyeti ile de birçok kauçuk türüne oranla daha fazla tercih edilmelerini doğurmaktadır. NBR hamuru ve kullanım alanları oldukça geniş olmakla birlikte kopmaya karşı direncinin yüksek olması da büyük bir avantaj sağlamasını mümkün hale getirmektedir. Bunun sertliğini de üretim aşamasında belirlemek mümkün olabilmektedir. Bu sayede de farklı alanlardaki kullanımlar mümkün olmaktadır. Ayrıca yağlara karşı direncinin yüksek olması ve diğer özelliklerinin uygunluğu ile de en çok sızdırmazlık konusunda kullanılmaktadır.

Yapısındaki izolasyon özellikleri yanında dayanımının yüksek olması ve 100 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor olması da sızdırmazlık konusunda kullanımın artmasını sağlamaktadır. Ancak birçok farklı özelliğinin de olması ve diğer sentetik maddeler ile karıştırılarak çok daha dayanıklı ve dirençli olması da oldukça farklı amaçlar için kullanımını mümkün hale getirmektedir. NBR hamuru ve kullanım alanları oldukça geniş olsa da genel olarak mekanik araçların darbeli kısımlarında ve sızdırmazlık gereken kısımlarında olmaktadır. Keçe olarak ve kranklar ile valflerde sızdırmazlık elemanı olarak kullanımı çok yaygındır. Bunun yanında hidrolik ve pnömatik sistemlerde hortum olarak, bant olarak ve kaplama olarak kullanımları oldukça yaygındır. Ayrıca işçi botları olarak ve bot tabanı olarak da kullanılmaktadır.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir