Tabii Hamur Kullanım Alanları Tabii Hamur Özellikleri

tabii hamuru nr kauçuk hamur

Tabii Hamur Kullanım Alanları

Doğal yapısı ile tabii hamur birçok önemli özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Doğal bir şekilde üretilen ve sentetik olmayan tabi kauçuk oldukça önemli özelliklere sahiptir. Genel olarak yüksek dayanım özelliği ve elastik yapısı ile birçok farklı alanda kullanımını mümkün hale getirmektedir. Bu sebeple tabii hamur kullanım alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Tabi hamurun yapısı itibari ile birçok farklı alanda kullanımı ve sentetik kauçuklar ile karıştırılarak özelliklerinin değiştirilmesi ile de farklı alanlarda kullanımı oldukça çoktur. Genel olarak dayanımının yüksek olması ve soğuk alanlarda yüksek performans gösterebilmesi ile özellikle otomotiv ve makine sektöründe kullanımını daha yaygın hale getirmektedir. Buna rağmen birçok farklı amaç ile farklı alanlarda kullanımı da yaygın olmaktadır.

Yapısındaki yumuşaklık üretiminde yapılan işlemler ile ayarlanabilmektedir. Oldukça yumuşak bir yapıdan sert bir yapıya kadar geniş bir alandaki özelliklere sahip olabilmektedir. Bu sayede de birçok farklı amaç ile kullanımı mümkün hale gelebilmektedir. Bu sebeple de tabii hamur kullanım alanları çok daha genişlemektedir. Özellikle gerilme dayanımı konusunda oldukça önemli bir performansı olan doğal kauçuk katkı maddelerinin de eklenmesi ile bu performansını daha da arttırmaktadır. Bunun yanında doğal bir şekilde tüm özellikleri dengeli olan tabii kauçuk makinelerde titreşimin engellenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bu kullanımda oldukça yaygın olarak makineler ve otomotiv sektöründe yaygındır.

Bunun yanında yapısının diğer sentetik kauçuk maddelerin eklenmesi ile değiştirilebildiği için farklı alanlarda da kullanımı mümkün olabilmektedir. Tabii kauçuk hamurlar yağ sızdırmazlığı konusunda çokta fazla performanslı olmamalarına rağmen hidrolik yağlarında sızdırmazlık konusunda iyi performans sağlamaktadırlar. Bu sebeple tabii hamur kullanım alanları olarak fren sistemlerinin hidrolik yapılarında kullanılabilmektedir. Bu konuda genel olarak otomotiv sektöründe tercih edilse de bazı uçakların fren sistemlerinde de tabii kauçuk kullanılmaktadır. Ayrıca bazı makinelerin hidrolik sistemlerinde de tabii kauçuk kullanımı yaygındır. Özellikleri nedeni ile dayanıklılık ve elastikiyet gerektiren alanlarda çok daha fazla kullanımı mümkün olsa da düşük sıcaklıklarda kullanımı ve yüksek performansı nedeni ile farklı alanlarda da tercih edilmektedir.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir